KamalRashid

Kamal Rashid

Nie zacznę tak: urodzony…, ukończył…, pracował… zmarł. Nie spodobałoby się to mojemu Tacie. Jego wyjątkowego życia i niepowtarzalnej osoby nie da się ująć w formalne ramy. Napiszę o tym później.

Zacznę brutalnie. Minął rok od Jego śmierci a ja do dzisiaj nie mogę pogodzić się z tym, że nie ma Go wśród nas. Mówię to w imieniu własnym, rodziny i wielu osób które miały zaszczyt Go poznać. Zostawił nam trudne zadanie: wiele rzeczy się rozsypało po Jego odejściu. To On był spoiwem, które łączyło wszystko. Teraz nas testuje z góry, czy damy sobie radę bez Niego. Jest ciężko ale zrobimy to dla Niego.

Niewiele osób, nawet ja, zna dokładnie Jego biografię. Urodził się w Niniwie w Iraku w 1941 roku. Jego legitymacje szkolne pożółkłe, naddarte, na których coś jest napisane dziwnym, niezrozumiałym maczkiem wyglądają dla mnie egzotycznie, jak z innej rzeczywistości. Rozpoznaję tylko jedno: cudowny błysk w oku niezwykle przystojnego chłopaka, potem młodego mężczyzny. Błysk, który mówi prawie wszystko o Jego osobie. Błysk, którym oczarował niejedną osobę. Ale to nie Jego wygląd decydował o tym, że tak wiele osób Go pokochało. To był po prostu cudowny, fascynujący człowiek!

Przyjechał do Polski w roku 1966. Dlaczego Polska? Chyba do końca się tego nie dowiemy. Czasami o takich wyborach decyduje przypadek. Jeśli tak było, to jestem temu przypadkowi dozgonnie wdzięczna. Mówił, że fascynowała Go historia Polski, szczególnie bohaterska walka Polaków podczas II Wojny Światowej, o której dowiedział się w szkole. Nie dziwię się tej fascynacji – sam był bojownikiem. Walczył o to, by przebić się w obcym kraju, w zupełnie innej rzeczywistości. Walczył również ze swoimi słabościami.

Po ukończeniu Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców w Łodzi, gdzie udało mu się opanować niezwykle trudny dla Irakijczyka język polski, w roku 1967 rozpoczął Studia na Wydziale Socjologiczno-Ekonomicznym UŁ na Kierunku Organizacja Pracy i Zarządzanie. Tytuł magistra uzyskał w roku 1973. Na studiach poznał Swoją największą miłość Jolę. Byli razem nieprzerwanie 43 lata i 8 miesięcy. Owocem tej miłości była trójka dzieci: syn Tomasz i córki bliźniaczki Anna i Eliza. Mogłabym dużo pisać, ale wystarczy napisać, że rodzina była dla Niego najważniejsza.

Pracował w wielu miejscach. Był ajentem restauracji, prowadził również biuro doradztwa i tłumaczeń. To właśnie tłumaczenie tekstów z języka arabskiego było tym, w czym odnalazł się najbardziej. Kilka lat życia poświecił swojemu „dziecku”, jakim był pierwszy Słownik Polsko-Arabski. Pomysł napisania słownika zrodził się bardzo wcześnie, bo już w latach 1974-78, podczas pobytu w Iraku, gdzie po ukończeniu studiów pracował jako tłumacz. Praca nad słownikiem była bardzo żmudna. Do dziś pamiętam jak siedział w pokoju obłożony książkami z różnych dziedzin – chciał by Jego Słownik był dziełem rzetelnym i miał charakter powszechny. Udało mu się ukończyć pracę, nie udało się odnaleźć sponsorów i wydawcy. Może kiedyś…

Muszę również wspomnieć o moim Tacie jako osobie niezwykle towarzyskiej i pomocnej. Bardzo przejmował się losem innych. Pomagał wszystkim, nawet własnym kosztem. Szczególnie zaangażował się w pomoc studentom z krajów arabskich odnaleźć się w polskiej rzeczywistości: służył za tłumacza, załatwiał formalności. Wielu obcokrajowców, nieznających w ogóle języka polskiego odwiedzało nasz dom.

W 1999 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał Tacie polskie obywatelstwo. Od tej pory oficjalnie był Polakiem i choć większość życia spędził w Polsce, to myślę że w głębi duszy zawsze czuł się Irakijczykiem.

Odszedł od nas nagle, po ciężkiej chorobie 2 lipca 2012 roku w Szwecji, gdzie został pochowany, na pięknym cmentarzu w miejscowości Falkenberg. Allah wynagrodził Jego dobre życie – nie cierpiał długo.

Córka Eliza

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  01.12.2021
  Tęsknię bardzo-Ania xx
 •  
  12.11.2021
  Tęsknię bardzo-Ania xx
 •  
  02.11.2021
  Jola
 •  
  01.11.2021
  Kocham i tęsknie. Eliza
 •  
  05.07.2021
  Tęsknię bardzo-Ania xx
 •  
  03.07.2021
  Bardzo Cię kocham - Wojtek
 •  
  02.07.2021
  Twój Lizaczek
 •  
  02.07.2021
  Kocham i tęsknię
 •  
  02.07.2021
  Dziadkowi Jas i Jay
 •  
  02.07.2021
  Jola
 •  
  02.07.2021
  Bardzo za Tobą tęsknię -Ania
 •  
  09.05.2021
  Tęsknię Twój Lizaczek
 •  
  09.05.2021
  Jola
 •  
  09.05.2021
  Dziś są Twoje urodziny- Ania
 •  
  22.01.2021
  Dziadkowi Jas i Jay
 •  
  02.01.2021
  Tęsknię bardzo-Ania xx
 •  
  25.12.2020
  Kolejne Święta beż Ciebie- Ani
 •  
  15.11.2020
  Jola
 •  
  01.11.2020
  Bardzo tęsknie - Wojtuś
 •  
  01.11.2020
  Twój Lizaczek

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych

 • Twój podpis

  Pamiętamy i wspominamy.
  Ola i Jurek

 • seo plugin

  Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin
  seo plugin http://www.SEORankingLinks.com/

 • Eliza i Michał

  Tato, czujemy Twoją obecność w każdej chwili. Prowadź nas dalej tak jak to robisz każdego dnia. Dziękujemy Tobie za wszystkie tzw." zbiegi okoliczności", bez których nigdy byśmy się nie spotkali i żyli
  nadal samotnie i z pustym sercem...

 • Jurek i Oleńka

  Ciągle Cię pamiętamy i często wspominamy naszą ostatnią podróż do ambasady.

 • Ania

  Do not stand at my grave and weep,
  I am not there; I do not sleep.
  I am a thousand winds that blow,
  I am the diamond glints on snow,
  I am the sunlight on ripened grain,
  I am the gentle autumn rain.
  When you awaken in the morning?s hush
  I am the swift uplifting rush
  Of quiet birds in circled flight.
  I am the soft stars that shine at night.
  Do not stand at my grave and cry,
  I am not there; I did not die.

 • Jurek

  Treść Wspomnienia