WiesławChrzanowski

profesor Wiesław Chrzanowski

 • Urodzony:

  20.12.1923, Warszawa

 • Zmarły:

  29.04.2012, Warszawa

 • Pochowany:

  Powązki, Warszawa

Stroną opiekuje się: redakcja serwisu

Wiesław Chrzanowski był nestorem polskiej prawicy i pierwszym marszałkiem Sejmu w wolnej Polsce.

Jego droga do najwyższych urzędów wiodła od Powstania Warszawskiego, przez komunistyczną celę śmierci i trudne życie w czasach PRL. „Bycie człowiekiem prawicy oznacza bycie człowiekiem prawym” - ta definicja, wyjątkowo dobrze pasuje do życiowej drogi prof. Chrzanowskiego. Urodzony w 1923 r. w czasie okupacji należał do Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie kontynuował działalność w podziemiu antykomunistycznym, za co został skazany na karę śmierci. Wyroku nie wykonano, ale z więzienia wyszedł dopiero w 1955r. Siedział w ciężkim areszcie we Wronkach. Chociaż skończył prawo i zrobił aplikację adwokacką władze przez lata utrudniały mu wykonywanie zawodu. W rzeczywistości PRL jako prawnik funkcjonował specjalizując się w prawie mieszkaniowym i spółdzielczym. Cały czas bardzo blisko współpracował z Kościołem i Prymasem Stefanem Wyszyńskim. W latach 80. był doradcą prawnym „Solidarności”.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości założył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, na początku lat 90. jedną z najsilniejszych postsolidarnościowych partii politycznych. Jako prawnik i naukowiec zajął się pracami nad nową konstytucją i historią podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Był ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i marszałkiem Sejmu I kadencji. W zgodnej opinii zarówno swoich współpracowników jak i działaczy o przeciwnych poglądach, Wiesław Chrzanowski był wzorem kultury politycznej, jako marszałek Sejmu, starał się równo traktować wszystkie siły w parlamencie. - Nigdy nie przypominam sobie, by podjął złą lub krzywdzącą dla kogoś decyzję - mówi Stefan Niesiołowski, dziś PO, kiedyś współzałożyciel ZChN.

- Takich ludzi nie ma już ani na polskiej prawicy ani w ogóle w polskiej polityce- wspomina Chrzanowskiego b. lewicowy premier Józef Oleksy. Wiesław Chrzanowski był kawalerem i członkiem Kapituły Orderu Orła Białego.

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  21.09.2017
  Paweł
 •  
  22.01.2015
  Ferdynand Rymarz
 •  
  04.06.2012
  redakcja serwisu

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych