Jerzy K.Andrzejewski

Dr Jerzy K. Andrzejewski

 • Urodzony:

  25.12.1944

 • Zmarły:

  11.07.2008

Stroną opiekuje się: Maria Łysiak-Konopacka

Jego śmierć była dla nas wszystkich szokiem. Nie byliśmy w stanie zaakceptować tego strasznego wyroku.

Z perspektywy minionych 5-ciu lat trudno nie zgodzić się ze słowami śp. Andrzeja Łuczaka: ”Zawsze skromny, zdawało się cichy. Zostawił jednak po sobie lukę, niemożliwą do wypełnienia. Jest wielu wybitnych bibliotekarzy, bibliofilów, naukowców, znawców, ale ktoś taki jak Jurek, dr Jerzy Andrzejewski, był tylko jeden i jedyny w tym gronie.”

Dr J.Andrzejewski, wicedyrektor Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, był człowiekiem o wielkim sercu, naszym przyjacielem. Miał szczęście - w pracy zawodowej mógł bowiem realizować swoje zainteresowania i pasje. W pracy bibliotecznej znalazł nie tylko swoje powołanie, ale sens życia i możliwość realizowania ambitnych planów. Był autorytetem w zakresie opracowania zbiorów specjalnych i wspaniałym po nich przewodnikiem.

Środowisko bibliotekarskie utraciło w J.Andrzejewskim wybitnego humanistę traktującego książkę, czytelnictwo, bibliotekę jako podstawowe wyposażenie intelektualne Polaków.

Szefie melduję, że gabinet został opróżniony a twoje prace, dokumenty i „karteczki” zostały uporządkowane i zamknięte w granatowych pudłach przeznaczonych na rękopisy. „Amorek”, który towarzyszył Tobie i ś.p. Michałowi Kunie, również opuścił ten wyjątkowy gabinet.

Przeżyliśmy z dr. Jerzym Andrzejewskim wiele wspaniałych chwil, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Żal, że już nic nie da się powtórzyć. Nadal wierzymy, że gdziekolwiek teraz jesteś czuwasz nad nami i mamy nadzieję, że trud Twojej wieloletniej pracy nad budową wizerunku Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego nie zostanie zaprzepaszczony.

Odpłynął „łodzią pełną książek” na drugi brzeg i zapewne znalazł tam bibliotekę usposabiającą do nieustannej lektury.

W imieniu pamiętających: Maria Łysiak, Joanna Santi i Lech Leszczyńscy

„... w naszych sercach pozostanie dłużej niż na zawsze…”

(ks. Jan Twardowski)

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  28.06.2018
  maria
 •  
  01.11.2015
  Pamiętam
 •  
  21.11.2013
  Tatiana Korycka
 •  
  13.11.2013
  Dział nekrologów

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych