JózefSidorczuk

Śp. Józef Sidorczuk

 • Urodzony:

  25.02.1937, Czeberaki

 • Zmarły:

  14.01.2014, Lublin

 • Pochowany:

  Parczew

Stroną opiekuje się: Izabella Kluziak

 

 

prawnik – malarz

 

Urodził się w Czeberakach w pow. parczewskim, w rodzinie średniozamożnych rolników. Jego życiorys przywołuje na myśl słowa francuskiego pisarza Alberta Camusa” Wielkość człowieka polega na jego postanowieniu, by być silniejszym niż warunki czasu i życia”.

Edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej w Milanowie, do której uczęszczając musiał pokonać kilkukilometrową odległość z rodzinnej wsi dwa razy dziennie, bez względu na pogodę. 

Trudności potęgowały się, kiedy rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Milanowie, przybywało pracy, obowiązków, trzeba też było pomagać starzejącym się rodzicom. Wszelkie przeciwności losu pokonał, a po maturze podjął prace i zamieszkał w Lublinie, gdyż warunki materialne nie pozwoliły na podjęcie studiów. Był dobrym synem, otaczał szacunkiem i troską starzejących się rodziców, po ich śmierci opiekował się młodszą, nieuleczalnie chorą siostrą do końca swoich dni.

Mimo licznych obowiązków i problemów w życiu osobistym ukończył zaocznie studia prawnicze – został prawnikiem z duszą artysty. Jego talent plastyczny uwidaczniał się już w szkole podstawowej i liceum, rozkwitł w dojrzałym życiu.

Każdą wolną chwilę poświęcał malowaniu – z pasją odtwarzał na płótnach konie, piękne zakątki rodzinnego  Podlasia z jego rzeczułkami, zalesionymi płaszczyznami i płynącymi strugami, bagnami i mokradłami. Z obrazów emanuje Horacjańska maksyma „carpe diem”, umiłowanie życia i głęboki patriotyzm, wyrażający się umiłowaniem ziemi ojczystej. Jego dorobek artystyczny prezentowany był na wernisażach, na których profesjonaliści bardzo wysoko oceniali prace malarza – samouka. Te prace ocalą od zapomnienia jego skromną, życzliwą dla ludzi, rzetelną, uczciwą osobowość prawnika i artystycznej duszy.

Do ostatnich dni walczył ze straszliwą chorobą, bardzo cierpiał , nie poddawał się, niestety, tym razem został pokonany.

Odszedł od nas serdeczny kolega, kochający życie, dobry, uczciwy człowiek, patriota i prawy obywatel.

Halina Żelazowska-Kluziak

Maria Sikora-Karasiuk

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  21.04.2014
  Karolina Kuszewska
 •  
  21.04.2014
  Grażyna Karasiuk
 •  
  21.04.2014
  Maria Karasiuk
 •  
  21.04.2014
  Marysia Belniak-Momont
 •  
  21.04.2014
  Halina Kluziak
 •  
  15.04.2014
  Danuta Seroka-Wancisiewicz
 •  
  03.03.2014
  Izabella Kluziak

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych