IrenaWojtkiewicz-Pałecz

Irena Wojtkiewicz-Pałecz

 • Zmarła:

  18.06.2016

Wspomnienie Pani Profesor...

 

18 czerwca 2016 roku zmarła Profesor Irena Wojtkiewicz – Pałecz.

Pierwszy Biolog Siódemki.
Nasz Wychowawca, Nauczyciel i Przyjaciel.

„Była pięknym człowiekiem. Takich nauczycieli spotyka się rzadko. Kochała swoją pracę i kochała swoich uczniów. Delikatna, wesoła i życzliwa. Nie była wychowawczynią mojej klasy, ale całą grupą uważaliśmy ją za "swoją". Wszystkie przerwy spędzaliśmy na zapleczu gabinetu biologicznego. Dużo o sobie opowiadała. Z jakimś smutkiem ale też optymizmem. Zwierzaliśmy się jej i ona nam. Zadziwiające ile historii pamiętam z jej życia. Nawet to zdjęcie, które mi kiedyś pokazała - wielka niemiecka rodzina patrzy w obiektyw aparatu. A jedna ze starszych kobiet odgania, poruszoną na zdjęciu, małą dziewczynkę. To było zdjęcie wojenne. Jej rodzice byli wywiezieni na roboty do Niemiec. Była z nimi mała Irena. Wbiegła niesfornie przed obiektyw kiedy niemiecka rodzina robiła sobie zdjęcie. Ponieważ uważali zdjęcie za nieudane podarowali jej rodzicom. Ostatni raz rozmawiałam z nią przez telefon podczas 40-lecia szkoły. Na uroczystość już nie przyjechała. Miała kłopoty z poruszaniem się. Ale głos był taki jak dawniej. Czuję się jakby odszedł ktoś bardzo bliski. Zawsze za mało spotkań i za mało rozmów. Te jej historie pamiętam... Pamiętam spotkania z nią i radość z jaką zawsze nas witała.”

 

„Strasznie żal... moja wychowawczyni w liceum i nauczycielka biologii. Mądra i ciepła... z nieuków robiła studentów medycyny, mądrale pchali się do Niej na przerwach i po lekcjach, aby porozmawiać, wypić herbatę, zjeść kisiel... pojechać na wycieczkę w góry...albo łazić 2 tygodnie w Beskidzie Niskim... mądry Anioł... ale z charakterem i odwagą. Pewnie wszyscy beczą...”


„Serce pękło. Myślę, że to czego od Niej nauczyliśmy się, poniesiemy dalej w życie. Potrafiła wysłuchać, pochylić się nad każdą istotą, kwiatkiem. Ilu absolwentów zna łacińskie nazwy kwiatów, ziół, ilu z nas kocha zwierzęta... Jej głos, charakterystyczny... Pytana o swoje zdrowie, odpowiadała: Nie ma o czym opowiadać. Nikt tak nie umiał słuchać jak Ona.

„Jej definicje żywego organizmu pamiętam do dziś.  Wściekała się, gdy zaliczaliśmy do nich wirusy. Cześć Jej pamięci!”


„Wielki Pedagog, Wielki Człowiek i wielki mój żal po Jej odejściu. Pani Profesor bardzo dziękuję za wiedzę, zrozumienie i kminek.”

 

To są fragmenty wspomnień absolwentów VII Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego we Wrocławiu.

 

Pani Profesor,  pozostanie Pani na zawsze w naszych sercach!

 

Absolwenci VII LO we Wrocławiu

 

 

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  25.03.2017
  Kasia
 •  
  02.01.2017
  Elżbieta Pałecz Zawadzka
 •  
  15.11.2016
  Irena
 •  
  15.11.2016
  Renata
 •  
  15.11.2016
  Elzbieta
 •  
  14.07.2016
  Irena

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych

 • Irena

  W pierwszą rocznicę śmierci Profesor Ireny Wojtkiewicz-Pałecz
  18 czerwca 2017 roku (niedziela) o godzinie 16:00 odprawiona
  zostanie msza święta w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego
  przy ulicy Horbaczewskiego 20

 • Twój podpis

  Pani Elżbieto, proszę o kontakt na maila: kaiwokoirra@wp.pl
  Irena

 • Elżbieta Zawadzka

  Pamiętam ,to moja kuzynka; jestem również nauczycielem biologii( w Radomsku); Pamiętam Jej osiągniecia i mogę tylko żałować ,że nie poznałam osobiście. Dziwni są Pałeczowie- trudno Tak nas niewielu i niewiele o sobie wiemy. Nasi ojcowie to byli rodzeni bracia.