KrzysztofJaszczyński

Krzysztof Jaszczyński

 • Zmarły:

  27.11.2015

Stroną opiekuje się: BARBARA JASZCZYŃSKA

Trudno opowiedzieć o Człowieku tak wielu pasji i tak wielu aktywności w paru zdaniach, ale spróbujmy...

 

Urodzony w Warszawie, wychowany i wykształcony na Ochocie, gdzie spędził prawie połowę życia. Szkoła podstawowa, liceum oraz Wydział Chemii mieściły się blisko domu rodzinnego na Mochnackiego. Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Elektrochemii w latach 1973-1991. W trudnych latach przemian był czynnym działaczem Związku Solidarność na Wydziale Chemii.  W latach dziewięćdziesiątych chemię zamienił na informatykę. Pisał programy, komputeryzował przedsiębiorstwa i dyscypliny sportowe.

 

W połowie lat dziewięćdziesiątych powiedział wzbudzając w tamtych czasach zdziwienie i niedowierzanie: „Niedługo każdy będzie miał małpę przy nazwisku”. Niewiele osób podzielało wtedy Jego zdanie.

 

Jeden z członków założycieli oraz członek władz Warszawskiego Towarzystwa Sportowego DeSki na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie, doskonale zorientowany w historii klubu, którą umiał się dzielić i zarażać innych.

 

Zaangażowany w rozwój windsurfingu, a szczególnie klasy Formuła Windsurfing. Przez wiele lat współorganizator i sędzia regat windsurfingowych, autor pierwszego na świecie nowoczesnego programu do liczenia wyników regat. Osiągnął w tej dziedzinie tak profesjonalny poziom, że zapraszano Go aby liczył wyniki nie tylko w Polsce, ale też prestiżowych regat na całym świecie. W ramach tych podróży odwiedził między innymi Tajlandię, Brazylię, wielokrotnie Portugalię, Grecję, Niemcy, Włochy.

 

Z urodzenia Warszawiak, z zamiłowania Varsavianista. Przez ostatnie dwanaście lat życia zajmował się przede wszystkim historią Warszawy, a ponieważ zawsze poświęcał się bez reszty temu co robił, w niedługim czasie stał się w tej dziedzinie uznanym ekspertem. Autor i współautor wielu publikacji, wystaw oraz filmów o Warszawie. Współtwórca strony internetowej warszawa1939.pl, bardzo popularnego i cenionego portalu poświęconego historii miasta. Współzałożyciel  Fundacji „Warszawa1939.pl”. Współtwórca wielu projektów realizowanych w Domu Spotkań z Historią, między innymi wystawy „1947 – Barwy ruin”, z unikalnymi kolorowymi zdjęciami Warszawy z 1947 roku. Konsultant i uczestnik projektów realizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, jak film „Miasto ruin”, będący animacją przelotu samolotem nad Warszawą, zburzoną w czasie wojny, czy też nadzwyczajnego przedsięwzięcia, polegającego na pokolorowaniu archiwalnych filmów z powstania warszawskiego i zmontowania z nich filmu „Powstanie Warszawskie”. Pomysłodawca i współtwórca dwóch filmów dokumentalnych zmontowanych z materiałów archiwalnych obrazujących pierwsze dni II Wojny Światowej w Warszawie: „Przelot nad zdobytym miastem” i „Początek”.

 

Jeden z autorów reaktywowanego magazynu „Stolica”. Członek Rady Programowej „Kroniki Warszawy”. Autor tekstów oraz licznych prezentacji poświęconych historii Warszawy, aktywnie popularyzujący wiedzę o historii naszego miasta. „Pomocna dłoń” przy licznych działaniach, organizowanych przez warszawskie muzea i instytucje kultury.

 

W roku 2013 dołączył do zespołu Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego, stając się jednym z jego filarów.  Szukanie materiałów, na podstawie których było możliwe budowanie makiet budynków przedwojennej Warszawy pochłonęło Go bez reszty. Obecna lokalizacja Fundacji Parku Miniatur, czyli budynek byłej siedziby Banku Wilhelm Landau to ostatnie ukochane Jego dziecko. Odkrywanie historii tego miejsca dało mu wiele radości i satysfakcji. Z przyjemnością dzielił się z odwiedzającymi tą wiedzą. Solidny przyjaciel wielu osób, z którymi współdziałał, współpracował, współtworzył. Lubiany i szanowany przez ludzi, z którymi spotykał się na ścieżkach swoich aktywności. A przy tym wszystkim kochający mąż, ojciec, brat, wujek.

 

KRZYSZTOF JASZCZYŃSKI ODSZEDŁ NAGLE W PEŁNI SIŁ TWÓRCZYCH 27 LISTOPADA 2015 ROKU

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  08.07.2017
  Krysia Lipińska
 •  
  06.12.2016
  Basia i Andzrej Jaszczyńscy
 •  
  06.12.2016
  Gosia i Darek Jaszczyńscy
 •  
  06.12.2016
  Często Cię wspominam Krzysiu
 •  
  05.12.2016
  BARBARA JASZCZYŃSKA

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych

 • ElvaDps

  ?????????

 • ElvaAxa

  ?????????

 • BethanyQgk

  Oh God. I don't know what to do as I have Lots of work to do next week semester. Plus the university exams are getting, it will be a disaster. I am already freaking out maybe I should here to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

 • BethanyFtw

  Oh Heavens. I don't know what to do as I have tons of work to do next week month. Plus the university exams are close, it will be a hell. I am already being nervous maybe I should read more to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

 • BethanyJfz

  Oh God. I don't know what to do as I have loads of work to do next week semester. Plus the university exams are approaching, it will be a hell. I am already losing sleep maybe I should Contact to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

 • BethanyVkt

  Oh God. I don't know what to do as I have Lots of work to do next week summer. Plus the university exams are approaching, it will be a stretch. I am already freaking out maybe I should url to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.