IrenaSpyra-Remiszewska

Irena Spyra-Remiszewska

 • Zmarła:

  11.11.2011

Stroną opiekuje się: Wiesław Geras
Słów kilka do sztambucha miasta kultury europejskiej

11 listopada minęło 5 lat od śmierci Ireny Remiszewskiej, znakomitej aktorki teatralnej, estradowej , radiowej
i filmowej – od roku 1960 związanej z Wrocławiem. Rodowita lwowianka (ojciec nauczyciel akademicki, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, porucznik 1 pułku kolejowego). 
Irena Remiszewska z teatrem zetknęła się przypadkowo. Jako uczennica otrzymała darmową wejściówkę
na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego wystawiane przez lwowski teatr. Zauroczona światłami rampy, kolorowymi scenami i słowami padającymi ze sceny, postanowiła z koleżankami założyć szkolny teatrzyk. Potem zostaje słuchaczką studium teatralnego przy Teatrze Powszechnym we Lwowie. Ma tam znakomitych nauczycieli min. Dąbrowskiego i Bardiniego i stawia pierwsze kroki na lwowskiej scenie.
Jest rok 1945. Koniec wojny! Remiszewska z grupą lwowskich aktorów przyjeżdża do Polski, by już w czerwcu stanąć na deskach jeleniogórskiego teatru. Tam zobaczył ją Leon Schiller i wymusił, by podjęła studia w jego szkole łódzko-warszawskiej. Już z dyplomem, jest aktorką teatrów: Nowego w Łodzi, Dramatycznego w Szczecinie i im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Tam odnosi sukces jako Desdemona w dramacie Szekspira „Otello”. Spektakl oglądał ówczesny dyrektor wrocławskiego Teatru Polskiego Jakub Rotbaum i zaproponował Remiszewskiej tę rolę w swoim teatrze. Jednocześnie proponuje aktorce przyjazd do Wrocławia. Oczywiście aktorka propozycję przyjęła i otwiera Desdemoną sezon teatralny w 1960 we Wrocławiu w Teatrze Polskim.
Dorobek sceniczny Remiszewskiej jest bardzo bogaty. Podziwiano ją jako królową w „Don Carlosie” Schillera, Raniewską w „Wiśniowym sadzie” Czechowa, Bertę w „Świerszczu za kominem” Dickensa, Baronowej Sztral
w „Maskaradzie” Lermontowa, Julię w „Ten stary miły dom” Arbuzowa, Praliny w „Pogrzebie po Polsku” Różewicza, Maryny w „Weselu Wyspańskiego, Klara w „Ślubach panieńskich” Fredry i w dziesiątkach innych ról, o których marzy każda aktorka.
Nie stroniła od działalności społecznej i charytatywnej. Obok prof. Henryka Szletyńskiego była członkiem - założycielem, następnie członkiem prezydium Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich. Przez kilka kadencji przewodniczyła Radzie Zakładowej wrocławskiego Teatru Polskiego. Była członkiem prezydium Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki oraz Wrocławskiej Rady Narodowej.
Za osiągnięcia w pracy zawodowej oraz działalności społecznej nagrodzona została m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, ZŁOTYM Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia PRL, złotą odznaką zasłużony do Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia, odznaczeniami Budowniczy Wrocławia, Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony Działacz Związku Artystów Scen Polskich i Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki
oraz odznakami honorowymi Towarzystwa Miłośników Wrocławia i Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru.
Po blisko 30 latach pracy w Teatrze Polskim, ówczesny jego dyrektor nie przedłuża z Remiszewską obowiązującego go wówczas kontraktu rocznego!
Jest bez pracy. Wyjeżdża do Niemiec, w których sceny są dla Niej gościnne.. Tam we współpracy z Ambasadą PRL, zakłada i prowadzi w Berlinie zespół recytatorski, który stał się aktywnym propagatorem naszej kultury i sztuki.
Po kilku latach wraca do kraju, by ponownie stanąć na scenie, estradzie, przed kamerami, mikrofonami
i słuchaczami. 
Pracę Jej przerywa trwająca blisko 15 lat – uparta walka z chorobą. Którą przerywa w 2011 roku, pozostając
w pamięci i sercach tych, co zetknęli się nie tylko z Jej wspaniałym aktorstwem.

Wiesław Geras,
prezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  26.04.2017
  Mantvydas Juozapavicius
 •  
  26.04.2017
  Katarzyna Geras
 •  
  27.03.2017
  Filip Lewiński
 •  
  07.12.2016
  Wiesław Geras

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych

 • MuscleHon

  In the course of years of research, aimed at developing Probolan 50 formula, safety and efficacy took the priority. Scientists legal steroids uk have spent years before they were able to create a natural formula that meets all the strict requirements squeeze from your muscles