JoannaLibich, z domu Wiankowska

Joanna Libich, z domu Wiankowska

 • Urodzona:

  06.02.1959, Warszawa

 • Zmarła:

  22.01.2017, Warszawa

 • Pochowana:

  Cmentarz Bródnowski, Warszawa, kw. 24 B-4-2

Stroną opiekuje się: Krzysztof Barteczko, od 1985 roku mąż Joanny

Joanna Béreniké (bo tak miała na drugie imię) była wyjątkową, wspaniałą Osobą o niezwykłej prawości i dobroci.

Nie cierpiała fałszu, kłamstwa i obłudy. Zawsze mocno i emocjonalnie angażowała się po stronie prawdy. Każda niesprawiedliwość dotykała Ją osobiście. Nigdy nie przechodziła obojętnie wobec krzywdy, zawsze pierwsza biegła z pomocą. Wielokrotnie pomogła ludziom ubogim, słabym, odtrąconym.

Była Osobą o wysokiej kulturze osobistej. Nie znosiła chamstwa i bezczelności; nie bacząc na konsekwencje, zawsze je piętnowała.

Joanna była bezgranicznie kochającą, cudowną Żoną. Troskliwa i opiekuńcza, tworzyła prawdziwe ognisko domowe, pełne ciepła i uczucia.  Za męża "dałaby się pokroić", każdy jego problem, nawet czysto zawodowy, był Jej problemem, głęboko się nim przejmowała i zawsze umiała dobrze doradzić.  Opiekowała się mężem nieustannie, niemal jak dzieckiem. Czy mu coś nie dolega, czy dobrze wygląda, czy czegoś mu nie brakuje?  Wspaniale gotowała, ale zawsze z niepokojem pytała "czy ci smakuje?". W domu dbała o wszystko, o najdrobniejszy szczegół.  Za życia Jej Rodziców i później tylko Ona organizowała wszelkie remonty i naprawy, często wykonując prace samodzielnie. Mając świetny gust, stworzyła niespotykany, piękny wystrój mieszkania.

Jej gust wyrażał się również w dbałości o wygląd. Doskonale się ubierała i zawsze wyróżniała się z otoczenia, zwracając uwagę świetnym stylem i wyjątkową klasą.

Joanna była też osobą niezwykle otwartą na ludzi i świat, empatyczną, radosną i ciepłą. Bardzo lubiła śmiać się i żartować. Obdarzona wysoką inteligencją, z każdym (czy to profesorem czy bezdomnym po podstawówce) umiała prawdziwie rozmawiać na dowolny temat, natychmiast nawiązując nić porozumienia.

Głęboko i wszechstronnie wykształcona, zawsze była gotowa poszerzać horyzonty. Po uzyskaniu magisterium w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa), ukończyła kilka studiów podyplomowych (m.in. na kierunkach, związanych z psychologią oraz Wspólnotami Europejskimi). W trakcie studiów aktywnie działała w międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC.

Najbardziej interesowała się sztuką i kulturą, nie tylko polską czy ogólnoświatową, ale też specyficzną dla różnych regionów globu. Świetnie znała francuski, rosyjski i angielski, ale umiała też porozumiewać się w innych językach (włoskim, hiszpańskim, greckim, chińskim i tajskim). Uwielbiała podróżować. W swoich ponad 75  podróżach wraz z mężem odwiedziła ponad 100 miejsc w różnych zakątkach świata. Nie była zwykłą turystką - umiała doskonale wyczuć lokalną atmosferę, zrozumieć ten prawdziwy, nieturystyczny, klimat miejsca. Wszędzie czuła się "jak ryba w wodzie", w każdych okolicznościach umiała właściwie się zachować i wszędzie ma prawdziwych przyjaciół, którzy o Niej pamiętają.  Nie była turystką obojętną - zawsze przejmowała się sprawami i problemami zwykłych ludzi. Uciekając przed tsunami 26 grudnia 2004 roku w Ao-Nang w Tajlandii i później, będąc już bezpieczna w Bangkoku i Warszawie, przede wszystkim myślała i mówiła z rozpaczą o losie lokalnych mieszkańców i zagranicznych turystów, dotkniętych kataklizmem.

Bardzo kochała zwierzęta, zwłaszcza psy. Każde spotkanie z psem było dla Niej szczęściem, a każda krzywda psa - Jej krzywdą. Gdy na bulwarze Malecón w Hawanie zagraniczni turyści obojętnie odwracali wzrok od dziewczyny płaczącej nad przejechanym pieskiem, to właśnie Joanna zorganizowała pomoc. W niedzielę służby weterynaryjne nie działały, więc Joanna wybłagała pomoc u hotelowej lekarki i dopilnowała opatrywania psa i jego dalszej terapii.

Życie zawodowe Joanny, choć wycofała się z niego po 15 latach, aby opiekować się domem i mężem, było bogate i wszechstronne. Przez dłuższy okres (w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych) pracowała naukowo w ekonomicznym instytucie badawczym, ale nie bała się żadnej pracy. W młodości, przed podjęciem studiów, przez rok prowadziła gospodarstwo w londyńskim domu Premiera Kazimierza Sabbata, jednocześnie pracując w jego małej fabryczce. Przed studiami pracowała też w bibliotece. W tumanach kurzu nosiła woluminy, ale nie narzekała, bo książka była zawsze dla Niej świętością. W końcu lat osiemdziesiątych pracowała w Moskwie przy budowie Kompleksu Mikrochirurgii Oka słynnego profesora Światosława Fiodorowa, prowadzonej przez francuską firmę Bouygues; najpierw jako asystentka dyrektora polskiego podwykonawcy, a później już bezpośrednio w sztabie Bouygues.

Joannę cechowała wyjątkowa lojalność i bezkompromisowość. Jej studia i praca zawodowa przypadły na okres wielkich zmian politycznych w Polsce, z którymi często szły w parze niesprawiedliwe, nieuzasadnione cechami kompetencyjnymi i charakterologicznymi, decyzje personalne. Joanna nigdy nie odwróciła się od tych, których szanowała (swoich profesorów, przełożonych, koleżanek i kolegów). Gdy było trzeba, śmiało i otwarcie występowała w obronie pokrzywdzonych i przeciw niekompetencji "nowych".

Joanna zawsze uwielbiała Pana Boga. Gdy ją pytano "czy wierzy w Boga?"  odpowiadała: "Nie, nie wierzę, ja wiem, że Bóg jest". Szczególnie ukochała Jezusa Chrystusa i Matkę Boską. Czynnie wspierała działalność Instytutu im. Księdza Piotra Skargi, za co otrzymała wiele dyplomów za wyróżniającą ofiarność i zaangażowanie w obronie wartości chrześcijańskich, ostatni 9 stycznia 2017 roku. Ale zawsze mówiła, że robi to nie dla instytucji czy konkretnej akcji, tylko dla Matki Boskiej. Kościół instytucjonalny nie miał dla Niej wielkiego znaczenia. Odnajdywała się w każdym Kościele chrześcijańskim - katolickim, prawosławnym, protestanckim czy greko-katolickim. Unikała zgromadzeń, oficjalnych mszy, wolała intymny kontakt z Bogiem. Jej religijność była głęboko wewnętrzna, nie na pokaz, nie dla instytucji i nie dla jakichś politycznych idei. Jednak nigdy też nie ukrywała swojej wiary, a gdy było trzeba, nawet w najtrudniejszych okolicznościach, potrafiła jej płomiennie bronić.

Joanna nie miała łatwego życia. Choć energiczna i dzielna, była osobą bardzo delikatną, wrażliwą. Jej osobisty świat, w którym liczą się najwyższe wartości i nie ma miejsca na podłość, zderzał się z okrutną rzeczywistością. Piękno było Jej ideałem (nie tylko w sensie estetycznym, ale też jako stan ducha czy sposób postępowania). Jednak najczęściej, na co dzień, spotykała się z szarością i bylejakością. Nieraz natrafiała na niezrozumienie, nawet w najbliższej rodzinie. Boleśnie odczuwała wrogość, nieuzasadnioną nieprzychylność, prymitywną obcesowość. Czasem reagowała na nie emocjonalnie, bezpośrednio wyrażając uczucia, ale nigdy nikomu nie zrobiła krzywdy lub zwykłego świństwa. Była osobą szlachetną i postawa rewanżu była jej z gruntu obca. Zawsze była gotowa wyciągnąć rękę do zgody i zawsze tej zgody bardzo pragnęła. W ostatnich trzech latach ciężko przeżywała zachowanie swojej siostry. Musiało się to odbić na zdrowiu Joanny.

Przeżyła niewyobrażalne cierpienia, spędzając ponad dwa miesiące na Oddziale Intensywnej Terapii, przechodząc osiem operacji i mimo leków usypiających i przeciwbólowych, codziennie doświadczając ogromu bólu. Najgorsze były te momenty, kiedy się budziła i próbowała coś powiedzieć. Po tracheotomii jest to niemożliwe. Wargi układają słowa, ale nikt ich nie słyszy. Jak z najbardziej koszmarnego snu - gdy nadchodzi zło, a nie sposób wydobyć głosu. I nawet wobec takiego bezmiaru udręki Joanna nie poddawała się.

Walczyła o życie z determinacją, długo i do końca, nie dla siebie, ale dla tych, których kochała.

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  24.05.2017
  Krzyś, na imieniny
 •  
  14.05.2017
  Ernesto, La Habana
 •  
  11.05.2017
  Janusz Daniel
 •  
  05.05.2017
  asia
 •  
  16.04.2017
  Buona Pasqua. Maria, Roma
 •  
  16.04.2017
  My
 •  
  01.04.2017
  Hanna Winogrodzka-Szaflik
 •  
  21.03.2017
  Christóforos, Cyprus
 •  
  21.03.2017
  Alice and Sydney, Darwin, AUS
 •  
  09.03.2017
  Joao, Lisboa
 •  
  04.03.2017
  Henri Renard, Paris
 •  
  04.03.2017
  Dani, Paris
 •  
  27.02.2017
  EWA I HENRYK OLSZEWSCY
 •  
  26.02.2017
  Elżbieta Bąk
 •  
  23.02.2017
  Jori, Finland - Cha Am
 •  
  23.02.2017
  Mike, Yorkshire
 •  
  21.02.2017
  Gabriela i Andrzej
 •  
  19.02.2017
  Piotr Boguszewski, Warszawa
 •  
  18.02.2017
  Paweł z Berlina
 •  
  18.02.2017
  Hilde

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych

 • Piotr Boguszewski

  Joasiu. Jak oddać Twą niezwykłość w kilku słowach? To niemożliwe. Ale próbuję: piękno, wdzięk, subtelność. Bezkompromisowa dobroć. I niezłomność zasad - za którą zawsze byłaś gotowa płacić z konsekwentnym poświęceniem.

 • Sara

  Joanna, me manquera tellement sur le bateau. j avais l habitude de la voir chaque annee. je lui tiendrais sa place habituelle. je t adore joanna

 • D.Cendrowska

  A ja wciąż w uszach mam Twój, Asiu, śmiech, bo śmiałaś się pięknie, prawdziwie i z zachwytem światem.

 • Sara Tsartsidou from Belgium, Paralimni

  Joanna était une femme tres gentille et formidable.
  Je ne l oublierais jamais elle seras gravee dans mon coeur.

 • Michael from Bangkok

  I love your style!

 • Natasha i Anatolij, Vladivostok

  My budem vspominat' Zanochku i vsegda pomnit' jejo niezabyvajemuju ulybku.
  Kak bylo zdorovo vstrechatsia, besedovat' i smejatsa.
  No zhizn' rasporiadilas po svojemu. Ochen' zhal.

Joanna Libich, z domu Wiankowska - artykuły