Aleksandra Olga Wnęk

Aleksandra Olga Wnęk

 • Urodzona:

  13.10.1913, Kraków

 • Zmarła:

  22.09.2018, Kraków

 • Pochowana:

  Cmentarz Rakowicki

PRO MEMORIA
 
Aleksandra Olga Wnęk rozpoczęła edukację w Państwowym Żeńskim Seminarium Nauczycielskim
w Piotrkowie (1922-1923), następnie kontynuowała ją w Państwowym Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego
w Częstochowie (1926-1933). W 1933 roku otrzymała świadectwo dojrzałości.
 
Studiowała w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej (1934-1935) u prof. Zbigniewa Pronaszki, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Stefana Filipkiewicza i prof. Karola Frycza oraz na Wydziale Grafiki u prof. Wojciecha Weissa i prof. Konrada Srzednickiego. Jej profesorami byli również Władysław Jarocki i Kazimierz Sichulski.
 
Równolegle do studiów artystycznych w latach 1935-1939 studiowała na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1952 uzyskała tytuł magistra filozofii, tematem pracy magisterskiej była twórczość Józefa Mehoffera .Wiele lat artystka poświęciła pracy pedagogicznej ucząc w krakowskich szkołach m.in. w Państwowym Żeńskim Gimnazjum Handlowym(1949-1951), Technikum Gastronomicznym (1952-1954) i Technikum Kolejowym (1954-1970).
 
W 1945 roku została członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (działała w nim także w czasie okupacji). Pola twórczości Aleksandry Olgi Wnęk to malarstwo, rysunek, grafika, małe formy rzeźbiarskie. Szczególnie umiłowała sobie malarstwo olejne i akwarelę. Wiele prac artystki zostało zakupionych przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Brała udział w niezliczonych wystawach okolicznościowych, okręgowych, ogólnopolskich, salonach wiosennych i jesiennych Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Uczestniczyła w wielu plenerach, także międzynarodowych. Była współtwórczynią Grupy Artystycznej ERGO-7.
 
Artystka interesowała się sprawami Krakowa. Mówią o tym liczne artykuły w prasie krakowskiej. Na specjalne zamówienie Metropolity Krakowskiego księcia Adama Stefana Sapiechy w roku 1943 wykonała album (sprawozdanie Polskiego Komitetu Opiekuńczego w Makowie Podhalańskim). Prace artystki znajdują się
w wielu zbiorach muzealnych: w Muzeum Waszyngtona w Alabamie, Muzeum Historycznym miasta Krakowa, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą:
w Austrii, Australii, Belgii, Bułgarii, Czechach, na Słowacji, w Grecji, Jugosławii, Kanadzie, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.
 
W 100-lecie Związku Polskich Artystów Plastyków otrzymała Dyplom Honorowy Jury na Salonie 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego za obraz Portret siostry (olej na płótnie 73x55 cm).         
W uznaniu zasług w dziedzinie pracy artystycznej, związkowej i pedagogicznej w przeddzień 100-letniej rocznicy Jej urodzin Prezydent Miasta Krakowa nadał artystce odznakę HONORIS GRATIA.
19 sierpnia 2013 roku w holu Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych odbył się wernisaż
Jej wystawy, która trwała do 28 sierpnia. Myślę, że miała życie warte swojej ceny; piękne.
Ciocia Ola zmarła w wieku 105 lat w Domu Artysty Seniora DPS Helclów w Krakowie i została pochowana
w grobie rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim.
 

MP

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  30.11.2018
  MP

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych