Wiktor Jędrzejec

prof. Wiktor Jędrzejec

 • Urodzony:

  08.07.1961, Przeworsk

 • Zmarły:

  20.07.2019

 

Pożegnanie Profesora Wiktora Jędrzejca, Prorektora do spraw Nauki i Rozwoju w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

 

4 lipca 2019 roku cieszyliśmy się wspólnie w Centrum Kultury PROM na Saskiej Kępie w Warszawie na otwarciu wystawy Wiktora Jędrzejca - zatytułowanej: „Niech grają. Dźwięk rysunku”. Tłum ludzi, kolejka osób z kwiatami i życzeniami zdrowia, w powietrzu była nadzieja. Dźwięk rysunku był wszędzie. Wiktor uśmiechnięty. Posiadł rzadko spotykaną umiejętność łączenia wody z ogniem, znajdowania bezpiecznego przejścia pod lawiną zdarzeń, zastępowania złości - zamyśleniem, dzielenia się radością i wspierania tych, którzy bez wsparcia nie przetrwaliby długo. Wiktor - Mediator. Jako artysta projektował zdarzenia, jako grafik poszukiwał form sprzyjających komunikacji,  jako prorektor i dyrektor wypracował niezwykłą zdolność niezauważalnego zarządzania. Był przyjacielem i nauczycielem, jest wzorem.

 

WIKTOR JĘDRZEJEC urodził się  8 lipca 1961 w Przeworsku. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego  w Jarosławiu. W latach 1981-1986 studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w, dyplom uzyskał w pracowni prof. Macieja Urbańca, aneksy do dyplomu w pracowni prof. Janusza Przybylskiego z malarstwa i grafiki warsztatowej prof. Haliny Chrostowskiej-Piotrowicz. To nie był łatwy czas dla artystów. Pomiędzy „Solidarnościową” opozycją, presją politycznych odwetów, w czasie, gdy wielu artystów wyjeżdżało z Polski, dojrzewał między trzema skrajnymi indywidualnościami: perfekcjonizmem i graficznym eksperymentem Haliny Chrostowskiej, literacką i retrospektywną wyobraźnią Janusza Przybylskiego i syntetycznym, wyrazistym  stylem projektowania Macieja Urbańca. Być może właśnie to doświadczenie głębokich artystycznych odmienności zaszczepiło Wiktora przeciwko zdziwieniom, utrwaliło gen otwartości i skłoniło do pracy pedagogicznej rozpoczętej w Pracowni Kompleksowego Projektowania Reklamy prof. Tadeusza Jodłowskiego na Wydziale Grafiki, kontynuowanej następnie w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Waldemara Świerzego. Przekazywanie umiejętności warsztatowych i niewątpliwe zdolności w przekonywaniu młodych ludzi do stosowania nowych technik, mediów i poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań charakteryzowały jego sposób pracy. Wiktor zmieniał innych i zmieniał siebie.  Od 1999 pełnił funkcję kierownika studiów wieczorowych Wydziału Grafiki, gdzie prowadził Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn a od 2004 Pracownię Podstaw Projektowania Książki. Wydział Grafiki zawdzięczał mu stabilizację i rozwój. W 2002 roku został prodziekanem i funkcję tę pełnił do 2005 roku, gdy został prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2010 już jako profesor zwyczajny prowadził zajęcia w Międzyuczelnianej Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej. Nazwa pracowni dobrze oddawała charakter działań, które organizował i prowadził. Ulotność, tak zwane „nowe media”, działalność performatywna, kreacje w przestrzeni wirtualnej - stały się specjalnością jego Pracowni. Szybko odkryto też jego zdolności organizacyjne i pedagogiczne zacięcie. W 2009 roku powołany na stanowisko dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełnił tę funkcję do 2016 roku. To właśnie w tym okresie spotkać można było profesora Jędrzejca w Szkole Kenara w Zakopanem, w akademiach sztuk pięknych w Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku/Sopocie. Wziął na siebie trudy administracji nauczania sztuki in statu nascendi, przygotowywał zmiany zapisów i przepisów związanych ze szkolnictwem artystycznym. Potrafił z wdziękiem i determinacją znajdować i prezentować sens artystycznej edukacji.

 

Latem 2014 roku w Muzeum w jego rodzinnym Przeworsku odbyła się wystawa „Inspiracje”, w której prace pokazywali: Marian Jędrzejec (ur. 1923), Wiktor (ur. 1961), Maciej (ur. 1984), Anna (ur. 1986) oraz Jan Brud z Chicago (ur. 1954) . Okazało się, że gen sztuki w rodzinie Wiktora był znakomicie zadomowiony. Trudny dzisiaj wymienić w jak wielu miejscach i instytucjach działał. Doświadczenia medialne zdobył współpracując z Telewizją Polską jako asystent scenografa i  redaktor programowy cyklicznych programów o sztuce: Magazyn multimedialny, Sztuka animacji, Obraz i dźwięk (od 1997).

Jako projektant i grafik współpracował z wieloma wydawnictwami:  PIW-em (gdzie obecny był przez 26 lat ), z PWRiL-em, Andy Grafik, Epoka, Wydawnictwem MON, Oskar, T.W. Nowel, Editions Spotkania, Twój Styl, Rytm, RM, Eremis, Artvitae.  Projektował materiały reklamowe, książki, plakaty. Był członkiem Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, wspierał jego organizację i dbał o kontynuację idei. Kiedy kryzys finansowy i organizacyjny uniemożliwił organizację Biennale w Muzeum Plakatu, wsparł przeniesienie tego najważniejszego  plakatowego konkursu w mury Akademii Sztuk Pięknych (2018).

 

Mimo tylu działań i przedsięwzięć znajdował konsekwentnie czas na własną twórczość - rysował, projektował, animował, pisał. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą, m. in. w  IX Biennale Sztuki, Valpariso w Chile (1989), w I Biennale Grafiki Polskiej w Katowicach w  1991 roku, prezentował prace  na wystawach indywidulanych i zbiorowych w Polsce i Niemczech.

 

Trudno znaleźć właściwe słowa pożegnania. Myślę, że jest stale z nami, chociaż odszedł  20 lipca 2019 roku.

 

W imieniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Prof. Dorota Folga-Januszewska

 

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  04.02.2021
  Ewa Wieczorek
 •  
  12.08.2019
  Asia i Andrzej
 •  
  02.08.2019
  Redakcja

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych