MariaJędrzejewska

Maria Jędrzejewska

 • Urodzona:

  17.01.1925

 • Zmarła:

  03.07.2003

Maria Jędrzejewska

Lekarz pediatra

Urodziła się 17 stycznia 1925 roku jako najmłodsza z sześciorga rodzeństwa w Rytwianach na ziemi kieleckiej, gdzie mieścił się majątek jej rodziców, Walerii i Antoniego Malczewskich.

Był to typowy polski dom, gdzie kultywowano tradycje rodzinne i narodowe, piękno polskiego krajobrazu, możliwość obcowania z prostymi, skromnymi, uczciwymi ludźmi zamieszkującymi tę niewielką miejscowość.
Była to zapewne pierwsza ważna lekcja w jej życiu. Tam również poczuła powołanie do swojego przyszłego zawodu. Jej pierwszym pacjentem był jej ukochany pies. Mając zaledwie kilkanaście lat, skutecznie złożyła złamaną nogę swojego przyjaciela, ratując zwierzę przed kalectwem. Po latach wybrała zawód lekarza.

Ukończenie szkoły podstawowej zawdzięcza swojej mamie, która będąc z wykształcenia nauczycielką, sama uczyła w domu swoją córkę. Poza obowiązkowymi przedmiotami również gry na fortepianie i języka francuskiego.

Naukę w Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Tarnowie przerwała jej okupacja hitlerowska. Kontynuowała edukację na tajnych kompletach, równocześnie pracując w gospodarstwie rolnym majątku ziemskiego w Ruszczy. Praca ta ochroniła ją przed wywiezieniem na roboty przymusowe do Niemiec.

W noc sylwestrową 1944 roku w Łubnicach cudem uszła z życiem w czasie ataku żandarmerii niemieckiej na dom państwa Dulębów, członków grupy partyzanckiej Armii Krajowej „Jędrusie”. Zdarzenie to opisuje w książce Szlakiem Jędrusiów Eugeniusz Dąbrowski. Okres Powstania Warszawskiego spędziła w Otwocku, pracując wraz ze swoją starszą siostrą Zofią Chołocińską jako pielęgniarka w szpitalu, do którego przywożono rannych uczestników Powstania.

Rodzinę Malczewskich, jak większość polskich rodzin, wojna boleśnie doświadczyła – zdziesiątkowała i rozproszyła po świecie. Najstarszy brat Marii Jędrzejewskiej z domu Malczewskiej, Władysław, oficer Wojska Polskiego, jako jedna z ofiar stalinowskiego reżimu zginął zamordowany w Katyniu w 1940 roku. Drugi z braci, Jan Malczewski, cudem ocalał po pobycie w obozach koncentracyjnych w Dachau i Mauthausen-Gusen.

          Bracia bliźniacy Antoni i Bogusław Malczewscy, oficerowie Wojska Polskiego, artylerzyści, uczestnicy walk pod Mokrą, zostali wzięci do niewoli w czasie kampanii wrześniowej. Z wyzwolonego oflagu dostali się do Włoch i stamtąd z Armią Andersa przedostali się do Anglii, gdzie osiedlili się na stałe. Po raz pierwszy odwiedzili ojczyznę dopiero po upadku socjalizmu. Jedyna siostra, Zofia Chołocińska, owdowiała i straciła jedno z dwojga dzieci.

Bieda i wojenne trudne warunki nie dały jej szansy walczyć z chorobą rodziców, którzy stracili dom i cały majątek. Schorowani, przytłoczeni wojennymi przeżyciami, stroskani losem swoich dzieci, zmarli w Krakowie tuż po wojnie: w 1946 roku Antoni Malczewski i w 1947 roku Waleria Malczewska.

Pomimo ciężkich powojennych warunków Maria Jędrzejewska już w 1946 roku rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Możliwość odbywania i ukończenia tych studiów zawdzięczała w ogromnej mierze swojej siostrze Zofii Chołocińskiej, która wzięła na siebie ciężar utrzymania ich wspólnego domu. W czasie studiów poznała swojego przyszłego męża, ówczesnego studenta Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, śp. adw. Zbigniewa Jędrzejewskiego.

Przez krótki okres po zakończeniu studiów pracowała w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Bytomiu, natomiast jej małżonek odbywał w tym czasie aplikację adwokacką w Katowicach. W 1953 roku na świat przyszła ich córka Zofia Jędrzejewska-Imiełowska. W 1955 roku na miejsce swojego zamieszkania i pracy wybrali Częstochowę, gdzie się osiedlili i gdzie w tym samym roku na świat przyszedł ich syn Wojciech Jędrzejewski.

W tym też roku Maria Jędrzejewska rozpoczęła pracę w Częstochowie, którą kontynuowała do 1995 roku. Najpierw w przychodni dziecięcej przy ul. Sobieskiego, później w przychodni przy ul. Mickiewicza, a także w przychodni dziecięcej PKP.

Po przejściu na emeryturę prowadziła przez kilka lat prywatny gabinet lekarski. Jej mali pacjenci wchodzili w dorosłe życie, po czym powracali pod jej opiekę już z własnymi dziećmi, a nawet z wnukami. Z wieloma pacjentami łączyła ją wieloletnia przyjaźń. Interesowała się ich losem, dzieliła ich smutki i radości.

Pogodna, spokojna, życzliwa ludziom, serdeczna, wrażliwa na ludzkie nieszczęście. Była wspaniałą żoną, matką, teściową i babcią. Maria Jędrzejewska zmarła 3 lipca 2003 roku w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  14.04.2020
  maria o
 •  
  25.03.2020
  Wojciech

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych