Tadeusz Brożek

Tadeusz Brożek

 • Zmarły:

  08.04.2020

WSPOMNIENIE:

Tadeusz Brożek

zmarł 8. kwietnia 2020 roku

 

Wzorcowy birbant, rasowy szaławiła, niedościgniony epikurejczyk. Arcyflądra. Mistrz świata w życiu po swojemu, olimpijczyk w kwestii niezważania na konwenanse. Miłośnik życia, choć miłość ta na zawsze pozostała nieco nastolatkową, nasycona wyraźną dozą ekscytacji i uroczej naiwności. Niestrudzony przodownik w kwestii podejmowania działań „dla zgrywu” lub „tytułem próby”. Nie, nie był nieskazitelny. Najwyraźniej była w nim ogromna potrzeba poczucia pewności, gdyż te same błędy popełniał po wielokroć. Ze wszystkich grzechów głównych jego ulubionym było nieumiarkowanie. Dyplomata. Erudyta. Obywatel świata. Indywiduum. Być może nawet dziwak. Charakterny. Temperamenty. Wyrazisty. Dla mnie – Dziadek.

8. kwietnia zmarł Tadeusz Brożek. Odszedł nieoczekiwanie. Dziękuję losowi za tę nagłość, bo to właśnie ona pozwoliła Mu na zachowanie swoistej dla Jego umysłu rzutkości, energiczności, ciekawości świata, kultur i – po prostu – ciekawości ludzi. Cechowała go bezkompromisowość i nieugięte przywiązanie do wartości, jakimi były rodzina i przyjaźń.

Straciłam Dziadka w trzydziestym roku życia. Z radością przyznaję – zdążyłam wszystko. Zdążyłam napełnić głowę wspomnieniami z dzieciństwa, miałam czas na młodzieńcze szaleństwa przy Jego cichej aprobacie, przede wszystkim zaś – zdołałam przeżyć świadomą dorosłość, odwdzięczając się za to, czego doświadczyłam wcześniej i czym zostałam obdarzona jako ukształtowana kobieta. A były to rzeczy ważkie: świadomość bezwarunkowej akceptacji, niezmiennie stałego wsparcia i – choć dorosła jestem od dawna – sprawowanie swoistej pieczy i najzwyklejsze trzymanie kciuków.

Światopogląd nie pozwala mi na przekonanie, że Dziadek udał się gdziekolwiek, że czeka go, lub już jest,  w najdalszej z podróży. A mimo to, jest we mnie przemożna chęć, by skierować do niego tę jedną, ostatnią wypowiedź: byłeś doskonale niedoskonały. Dziękuję.

 

Wnuczka swojego Dziadka,

Konsekwentny błędny rycerz,

 

Kaja Komarow

 

Więcej

x
Podaj jeśli chcesz otrzymać odpowiedź
x

Znicze

Zapal znicz
 •  
  18.04.2020
  ML
 •  
  17.04.2020
  j.wronski
 •  
  17.04.2020
  redakcja

Pożegnania

Wasze wspomnienia, kondolencje i myśli o zmarłych